Jak wytrwać na diecie?

Odchudzanie to modny temat, szczególnie w sezonie letnim. Wiele osób rozpoczyna dietę, ale mało komu udaje się osiągnąć trwałe efekty. Co zrobić, aby wytrwać na diecie, a po jej zakończeniu nie przytyć?

Odpowiednia dieta

Wiele osób ma problemy z utrzymaniem wagi. Gubią kilogramy, a potem znów je odzyskują. Powody mogą być różne- może mają zbyt słabą wolę, a może po prostu dieta jest niewłaściwa. Trudno wytrwać na restrykcyjnej diecie, która zakazuje jedzenia wielu produktów i znacznie ogranicza wielkość posiłków.

Właściwa dieta nie tylko powinna zapewniać wszystkie niezbędne witaminy i minerały, ale także musi smakować! Sztuka przyrządzania smacznych, dietetycznych potraw nie jest wcale trudna. Ważne jest, aby przestrzegać kilku głównych zasad: stosować jak najmniej przetworzoną żywność, unikać tłustego mięsa, nie jeść potraw smażonych, za to spożywać dużą ilość warzyw. W prosty sposób można znacznie ograniczyć kaloryczność ulubionych dań, aby móc cieszyć się nimi także podczas diety. Na przykład, zamiast smażenia mięsa w dużej ilości tłuszczu, lepiej będzie je upiec, a zamiast używać tłustych sosów czy śmietany, zastosować jogurt.

Pomoc dietetyka

Trudno ułożyć samodzielnie dietę, nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. To zadanie dla dietetyka. Potrafi on wskazać, jakie błędy najczęściej popełniają ludzie podczas diety i jak ich uniknąć. Profesjonalny dietetyk przeprowadza drobiazgowy wywiad ze swoim klientem w celu zweryfikowania jego stylu odżywiania i ustalenia, jakie zmiany musi on wprowadzić w swojej diecie i stylu życia. Dietetyk może być ogromnym wsparciem dla osób, które chcą skutecznie schudnąć.

Co po zakończeniu diety?

Przetrwanie diety i zrzucenie kilku kilogramów to już pierwszy mały sukces. Niestety wielu ludzi, dumnych z osiągnięcia swego celu, natychmiast po zakończeniu diety wraca do starych nawyków i porzuca zdrowy tryb życia. Nic dziwnego, że kilogramy także szybko powracają. Nie na tym polega odchudzanie!  Jedyny skuteczny sposób na osiągnięcie szczupłej sylwetki to trwała zmiana nawyków. Trwająca miesiąc czy nawet dłużej zdrowa dieta wprawdzie pozwoli schudnąć, ale tylko na chwilę. Dlatego zamiast stosować restrykcyjne, nieracjonalne okresowe diety, lepiej od razu postawić na trwałą zmianę nawyków oraz zdrowe i lekkie odżywianie, które z pewnością pozwoli zrzucić zbędną wagę

Jedna myśl na “Jak wytrwać na diecie?”

Zostaw Odpowiedź
  1. Jak tak czytam te wszystkie wypowiedzi, to zastanawiam się czy to Wy mieszkacie na innej planecie, czy ja. Skąd takie podejście dietetyka?

Zostaw odpowiedź