Najczęstsze błędy przy odchudzaniu

Która kobieta nie chciałaby mieć pięknej, zgrabnej figury? Niestety, nie wszystkie są obdarzone z natury szczupłą sylwetką. Te, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, zamiast zwrócić się o pomoc do dietetyka, często stosują różnego rodzaju diety, które mają pomóc im schudnąć. Niektóre decydują się na restrykcyjną sposób odżywiania i znaczne ograniczenie kalorii. Czy to właściwa droga? Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety, które chcą schudnąć?

Zdrowa i racjonalna dieta

Wiele kobiet uważa, że jeśli będą mało jeść, uda im się w krótkim czasie zgubić wagę. Jest w tym trochę prawdy, gdyż początkowo rzeczywiście może udać im się w ten sposób zrzucić nawet parę kilogramów, ale jest to tylko krótkotrwały efekt. Kilogramy mogą szybko wrócić i to z nadwyżką! Jest to spowodowane niewłaściwą, zbyt restrykcyjną dietą. Powoduje ona spowolnienie przemiany materii oraz wzrost apetytu, a w rezultacie- powrót do starej wagi. Dieta polegająca na znacznym ograniczeniu spożywanych pokarmów, nie jest skutecznym sposobem na odchudzanie.

Dobrym pomysłem nie jest też stosowanie ubogiej diety, eliminującej na przykład węglowodany lub tłuszcze. Organizm człowieka potrzebuje pełnowartościowych posiłków, aby prawidłowo funkcjonować. Ograniczanie niektórych produktów może pomóc w zrzuceniu wagi, lecz źle wpływa na zdrowie, a na dłuższą metę wzmaga apetyt na brakujące składniki. Na przykład osoby które unikają węglowodanów z obawy przed przytyciem, po pewnym czasie zaczną mieć niepohamowany apetyt na słodycze. To błędna droga, która z pewnością nie doprowadzi do trwałego schudnięcia.

Niektóre diety rzeczywiście są skuteczne i kobiety osiągają wymarzoną wagę dzięki skrupulatnemu jej przestrzeganiu. Jednak gdy tylko uda im się schudnąć tyle, ile chciały, rezygnują z dalszej diety i bez skrupułów wracają do dawnych nawyków- niezdrowego, kalorycznego jedzenia. Jak to się może zakończyć, łatwo można się domyślić.

Kobiety mają wiele pomysłów na odchudzanie, ale nie wszystkie są skuteczne, a niektóre wręcz niebezpieczne. Najpewniejszym sposobem na odchudzanie jest trwała zmiana nawyków żywieniowych. Osoby, które mają duże problemy ze zrzuceniem wagi, powinny zwrócić się o pomoc do profesjonalnego dietetyka. Wskaże on błędy w odżywianiu i stylu życia, a także zaproponuje najlepszą dietę i zmianę złych nawyków.

2 chociaż na “Najczęstsze błędy przy odchudzaniu

Zostaw Odpowiedź
  1. dietetyk kraków|

    Takie posty to ja rozumiem 😉

  2. Wow! Ciekawy wpis! Będę polecał go innym

Zostaw odpowiedź